Якщо на дивані з'явилася пляма, необов'язково одразу звертатися до професійних фахівців із клінінгу. Почистити оббивку м'яких меблів вдома можна і самостійно, причому швидко і без особливих зусиль. Розповідаємо, що потрібно зробити, щоб оббивка дивана знову стала чистою і красивою.

Які види забруднень можуть бути на дивані

Зберігати повністю чистими м'які меблі протягом довгого часу і за умови постійної експлуатації неможливо. Навіть за умови акуратного використання не вийде вберегти диван від пилу та інших забруднень.

Якщо диван стоїть на кухні або у вітальні звикли перекушувати перед телевізором, на оббивці можуть з'явитися ще й плями від їжі та напоїв. Наявність у квартирі домашніх улюбленців також не сприяє чистоті м'яких меблів. Кішки і собаки залишають на тканині шерсть, після прогулянки тварина може забруднити диван погано вимитими лапами.

Якщо в будинку є маленькі діти, складно вберегти диван у вітальні від фарби, пластиліну та інших брудних речовин. Дитина, яка ще тільки вчиться ходити в туалет, може залишити на меблях "калюжу", що тягне за собою і неприємний запах, і зіпсований зовнішній вигляд.

Як чистити м'які меблі від пилу і сміття

Найчастіший забруднювач м'яких меблів - це пил. Дрібні частинки осідають на всіх поверхнях у приміщенні, але синтетична ворсова оббивка ще й притягує до себе частинки пилу через те, що накопичує статичну електрику.

Такий бруд видаляти з дивана найпростіше. Шкіряний виріб можна просто протерти вологою серветкою. Якщо оббивка меблів виконана з флока або іншого покриття з ворсом, її потрібно почистити пилососом, використовуючи спеціальну насадку. Таке прибирання дає змогу видалити пил не тільки з поверхні дивана, а й дістати його з наповнювача.

Якщо чистити диван від пилу нерегулярно, є ризик серйозно зіпсувати зовнішній вигляд меблів. У разі потрапляння будь-якої рідини на поверхню з пилом світла оббивка покривається плямами. Якщо відразу не видалити таке забруднення, то з часом прибрати його буде набагато складніше, а іноді й неможливо. Для профілактики появи розводів слід регулярно чистити тканинну оббивку від пилу. Якщо вдома немає пилососа або якщо оббивка виконана з велюру, для видалення пилу з м'яких меблів можна використовувати палицю або спеціальну хлопавку для вибивання.

Щоб почистити світлий диван від пилу, можна скористатися таким способом:

  1. Приготувати розчин столового оцту. Узяти 2 ст. ложки 9% оцту на 1 літр води.
  2. Змочити біле простирадло в розчині.
  3. віджати простирадло, щоб воно було трохи вологим. Зробити це можна вручну або в пральній машинці на режимі "Віджимання".
  4. Накрити диван простирадлом і вибити його за допомогою палиці або хлопавки.
  5. Акуратно зняти простирадло з частинками пилу.
  6. Просушити диван.

Меблями не можна користуватися, поки вони повністю не висохнуть. Інакше є ризик поставити плями на вологій поверхні оббивки. Сушити диван феном також небажано: можуть утворитися розводи.

Особливості чищення шкіряних диванів від пилу та бруду

Дивани з натуральної шкіри або якісної штучної шкіри добре відштовхують вологу і жир, легко відчищаються від пилу. Однак і тут є свої нюанси: гладка шкіра не стійка до механічних пошкоджень навіть від дрібних сухих крихт. Також сміття особливо впадає в очі в складках шкіряного дивана.

Як правильно чистити шкіряний диван у домашніх умовах:

  • регулярно пилососити меблі за допомогою вузької насадки;
  • протирати поверхню вологою тканиною;
  • при появі плям видаляти їх відразу;
  • обробляти оббивку вазеліном або косметичним маслом;
  • витирати залишки засобу для догляду сухою серветкою.

Ці прості поради допоможуть підтримувати привабливий вигляд шкіряного дивана протягом довгого часу.

Як відмити "засмальцьовану" оббивку дивана

Якщо не доглядати за м'якими меблями і не видаляти регулярно з їхньої поверхні пил, на них незабаром з'являться "засмальцьовані" ділянки на підлокітниках, на спинці в районі голови і спини, уздовж переднього краю сидіння. Такі забруднення найчастіше виникають через контакт пилу зі шкірним жиром людини.

Якщо покриття щільне, наприклад, з натуральної або штучної шкіри, то "засмальцьовані" плями можна видалити досить просто. Для цього потрібно використовувати губку, змочену в мильно-содовому розчині або в розведеному водою засобі для миття посуду. Такі речовини не можуть зіпсувати шкіряну оббивку і легко справляються з жирними плямами.

Якщо "засмальцьовані" ділянки з'явилися на оббивці без ворсу, наприклад, на гобелені, помити її можна за допомогою м'якої щітки. Спочатку на тканину слід нанести мильно-содовий розчин, витримати 5-10 хвилин, після чого акуратно пройтися по оббивці щіткою. Потім промити оббивку чистою водою і промокнути тканиною, яка добре вбирає вологу. Якщо є необхідність, обробку можна повторити. Також важливо слабшим розчином почистити весь диван, не тільки забруднені ділянки. Це дасть змогу уникнути появи розводів на краях вологої плями під час чищення засмальцьованих місць.

Якщо покриття ворсисте, наприклад, флок, то видаляти "засмальцьовані" плями на ньому потрібно за допомогою поролонової губки. Засіб для чищення можна вибрати спеціальний, як "Ваніш", або самостійно приготувати розчин звичайного господарського мила. На темному дивані можна обробляти тільки місця, що залоснилися, тоді як світлий доведеться почистити повністю, щоб унеможливити появу розводів.

Як видаляти різні типи плям на дивані

Якщо на дивані прийнято постійно або іноді приймати їжу, то вберегти його від плям від їжі навряд чи вийде. Незалежно від того, чим було поставлено пляму - вином, кавою, шматочком їжі, а може бути сечею, кров'ю, кремом, пластиліном або фарбою, потрібно відразу ж взятися за прибирання. Якщо забруднення повністю вбереться в тканину і висохне, позбутися його буде набагато складніше. Для видалення плями можна використовувати паперові рушники, марлю, серветку для прибирання. Будь-який матеріал, який добре вбирає вологу і жир, підійде для прибирання.

Якщо пляма все одно залишилася на оббивці дивана, потрібно обробити її спеціальним засобом. Наносити речовину найкраще від країв до центру. Це запобіжить збільшенню площі забруднення.

Ось які засоби слід використовувати при різних типах плям на дивані:

  • сік, фрукти - змішати нашатирний спирт і оцет у пропорції 1:1, нанести на пляму, дати висохнути і змити водою;
  • кров - відразу замити холодною водою, в яку попередньо додати аспірин (1 таблетку на склянку) або сіль (1 ст. ложку на 1 літр);
  • сеча - вимокати пляму ганчіркою або серветками, обробити ділянку рідким милом або спеціальним засобом для чищення килимів і м'яких меблів;
  • жирна їжа, крем, пластилін - видалити з поверхні оббивки твердим предметом, засипати сіллю для вбирання жиру, зібрати сіль і відмити пляму засобом для меблів;
  • - кава, пиво - промокнути паперовою серветкою, протерти мильно-оцтовим розчином (2 ст. ложки на 1 літр води);
  • вино - промокнути серветкою, засипати сіллю, витерти;
  • шоколад, джем, варення - дати трохи висохнути для запобігання розмазування їжі по оббивці, видалити скоринку, промити пляму мильним розчином;
  • жувальна гумка - помістити на пляму загорнутий у рушник будь-який заморожений продукт або пакет із льодом для охолодження гумки, зняти ножем.

Під час видалення первинного забруднення може не залишитися сліду, що не передбачає додаткової обробки ділянки. Якщо ж слід залишився, можна скористатися мильним розчином, засобом "Ваніш" або його аналогом. Щоб знизити ризик появи розводів, слід зібрати вологу серветкою після закінчення обробки забрудненого місця.

Як видалити неприємні запахи з оббивки дивана

Неприємні запахи від дивана можуть виходити з різних причин: пролите пиво або кава, сеча дитини або кота тощо. Якщо є можливість, потрібно відразу обробити забруднену ділянку дивана, інакше запах вбереться в оббивку і наповнювач і видалити його буде набагато складніше.

Для видалення неприємного запаху можна використовувати спеціальний шампунь для м'яких меблів. Засіб розводиться з водою згідно з інструкцією, після чого його наносять на поверхню оббивки і дають висохнути.

Видалити запах пива, соку або кави можна за допомогою оцтового розчину (2 ст. ложки оцту на 1 літр води). Змочити в цьому розчині невеликий шматок тканини, віджати і накрити ним забруднену ділянку дивана. Притиснути тканину до меблів, щоб трохи розчину потрапило в наповнювач і добре просочило оббивку. Повторити все спочатку, після чого просушити диван. Аромат оцту вивітриться за 2-3 дні.

Набагато складніше прибрати запах котячої сечі. Для видалення неприємного аромату з оббивки можна скористатися народними засобами:

  • якщо оббивка дивана темна, можна послабити аромат настоянкою йоду - для цього 15-20 крапель йоду розчинити в 1 літрі води, почистити тканину і зволожити наповнювач на якомога більшу глибину;
  • якщо оббивка меблів світла, краще чистити її розведеним лимонним соком - для цього додати 2-3 ст. ложки соку лимона в 0,5 літра води;
  • якщо запах особливо сильний, слід обробляти поверхню кілька разів - спочатку промочити оббивку і наповнювач оцтовим розчином (9% оцет і вода в пропорції 1:3), просушити ділянку, посипати її содою і збризнути розчином перекису водню (препарат і вода в пропорції 1:1), залишити на 2-3 години, видалити залишки засобу вологою серветкою, просушити оббивку, зібрати соду пилососом;
  • якщо сеча проникла всередину дивана, потрібно розвести за інструкцією засіб для чищення "Ваніш" - полити ділянку розчином, щоб він проник всередину дивана, можна додатково натискати руками на оббивку, промокнути ділянку серветками і дати меблям висохнути протягом декількох днів.

У деяких випадках обробку від неприємного запаху доводиться проводити кілька разів, щоб аромат повністю зник. Під час повторного прибирання можна додати до використовуваного засобу також кондиціонер для білизни.

Якщо в будинку є маленька дитина або домашня тварина, диван стоїть на кухні або у вітальні, де часто бувають гості, найкраще запобігти появі плям, аніж потім витрачати час і сили на їх видалення. Захистити м'які меблі від плям допоможе чохол або накидка зі щільного матеріалу. Випрати її набагато простіше, ніж чистити весь диван.