Хороше самопочуття багато в чому залежить не тільки від того, скільки годин на добу відпочиває людина, а й від того, на якому матраці вона спить. Вибрати якісний матрац вкрай важливо для підтримки здоров'я і повноцінного відновлення сил. Розглянемо основні критерії вибору ідеального матраца.

Що потрібно враховувати під час вибору матраца

Є кілька основних критеріїв, які слід враховувати, якщо в планах купівля матраца. Їх усього чотири:

  • Вік. Не всі знають, що від віку залежить вибір жорсткості матраца. Що старша людина, то м'якшим має бути її матрац. На найжорсткішій поверхні рекомендується спати малюкам у віці від народження до 3 років. Моделі середньої жорсткості підійдуть дітям старшого віку та підліткам. Такий же варіант варто розглянути до 25-річного віку, коли скелет ще формується. До 50 років можна орієнтуватися на особисті критерії комфорту. Тим, хто старше 50, варто використовувати м'які матраци з правильною анатомічною підтримкою тіла.
  • Вага. Під час виготовлення матраців за норму береться вага людини в межах 60-90 кг, тому люди з такою вагою мають ширший вибір моделей. Ті, хто важить менше (40-60 кг) можуть вибрати варіант м'якої або середньої жорсткості. Володарям великої ваги (понад 90 кг) варто віддати перевагу більш жорстким матрацам. Якщо подружжя спить на одному ліжку і їхня вага сильно відрізняється (понад 30 кг різниці), краще придбати два різні матраци або один виріб із двома половинами різного рівня жорсткості.
  • Фізичний розвиток. Під час вибору ідеального матраца важливо враховувати не тільки вік і вагу, а й рівень фізичного розвитку. Якщо в житті багато активностей, то матрац має бути більш жорстким.
  • Стан здоров'я. Якщо є проблеми з хребтом, нещодавно була травма або операція, найкраще підбирати матрац після консультації з лікарем або ортопедом.

Розглянемо детальніше характеристики матраца, щоб зрозуміти, який варіант краще підходить для конкретного користувача.

М'який, середньо-жорсткий і жорсткий матрац - що вибрати?

Як уже згадувалося вище, жорсткість матраца обирають залежно від віку, ваги, фізичного розвитку та медичних показань людини, яка буде на ньому спати. Також варто враховувати й особисті вподобання. Сон не буде комфортним, якщо знайти модель тільки відповідно до рекомендацій, але без урахування особистих потреб.

Виробники виділяють п'ять ступенів жорсткості матраца:

  • низький;
  • нижче середнього;
  • середній;
  • вищий за середній;
  • високий.

На рівень жорсткості впливає склад наповнювача: кокосова койра, інноваційна піна тощо. В одному виробі також може бути два види наповнювачів, якщо йдеться про двосторонні моделі за типом "зима-літо".

Для людей з малорухливим способом життя або сидячою роботою відмінно підійде матрац із середньою або вище середньої жорсткістю. М'які та пружні моделі оцінять люди в зрілому віці. Вироби з високою або вище середньої жорсткістю - оптимальний варіант для тих, у кого періодично виникають болі в спині або спостерігається втома м'язів.

З пружинами чи без пружин - який матрац кращий?

Щоб вибрати матрац для здорового сну, важливо також подумати над наявністю пружин у виробі. Ортопедичні матраци прийнято ділити на два основних види - пружинні (із залежним або незалежним блоком) і безпружинні. У кожного варіанта є плюси і ключові особливості.

Пружинний матрац виготовляють з використанням міцного високоякісного дроту різного діаметру, який проходить антикорозійну обробку і загартовування. У пружинних моделях може бути по-різному розміщено елементи і може бути різна їхня кількість. Для гарної підтримки тіла варто обирати матрац з великою кількістю пружин.

У пружинному матраці може бути встановлений блок залежних пружин Боннель. У цьому випадку кожна пружина з'єднана з сусідніми пружинами: якщо є навантаження на одну, то стискаються і поруч розташовані елементи.

У матраці може бути незалежний пружинний блок, коли кожна пружина розміщена в індивідуальному мішечку в стиснутому стані і не пов'язана з іншими елементами. Цю конструкцію ще називають Pocket Spring. Пружини виготовляють із високоякісного сталевого дроту, що підвищує їхню міцність, довговічність і стійкість до інтенсивних навантажень. Завдяки своїм особливостям незалежний пружинний блок легко підлаштовується під форми і вагу людини. Це гарне рішення для пар з великою різницею у вазі.

Ще один варіант матраца - безпружинний. У його основі немає жодних пружинних блоків. Усередині такого матраца передбачений тільки наповнювач із натурального або штучного матеріалу. Серед переваг безпружинної моделі можна відзначити надійність, безшумність, високий рівень комфорту, легке транспортування.

Наповнювачі для матраців: широкий вибір варіантів

Вибрати якісний матрац без оцінки наповнювача не вийде. Тому, перш ніж купити матрац для ліжка для щоденного сну, варто вивчити, які є види наповнювача та їхні особливості. Найбільш затребуваними вважаються кокосова койра, ортопедична піна, латекс, піна Мemory, сизаль і натуральна повсть.

Кокосова койра

Цей наповнювач виготовляють з натурального матеріалу і його часто можна побачити в сучасних колекціях матраців. Основні характеристики такого наповнювача - міцність, жорсткість, еластичність. Це гіпоалергенний матеріал, він не піддається гниттю, не провокує подразнення шкіри, пропускає повітря. З таким наповнювачем матрац прослужить довго, оскільки його начинка не деформується.

Ортопедична піна

Наповнювач вирізняється еластичною і пористою структурою, завдяки чому у нього поліпшена повітропроникність. Матеріал швидко відновлює форму після навантаження, не деформується навіть після довгих років використання. З таким наповнювачем комфортне положення тіла під час сну гарантовано.

Латекс

Якщо потрібен екологічно чистий матеріал, можна звернути увагу на латекс. Гіпоалергенний, терморегульований, повітропроникний - основні позитивні якості такого наповнювача. Матрац із латексом рівномірно розподіляє навантаження, сприяє правильному кровообігу і повноцінному розслабленню.

Піна Мemory

Наповнювач з ефектом пам'яті виготовлений з інноваційного штучного матеріалу з унікальними властивостями. Піна Мemory підлаштовується під особливості конкретного тіла, повторюючи його вигини. Такий матрац не тільки комфортний у використанні, але ще й регулює температуру спального місця, захищає виріб від хвороботворних бактерій, служить досить довго.

Сизаль

Цей наповнювач м'якший, ніж кокосова койра, але водночас такий самий міцний і еластичний. Натуральний матеріал відрізняється зносостійкістю, пружністю, хорошою вентиляцією. Матрац такого плану поглинає звук, тому вважається одним із найтихіших. Волокна сизалю не притягують частинки пилу.

Натуральна повсть

Якщо в пріоритеті міцність, зносостійкість, середня жорсткість, можна вибрати наповнювач із повсті. Такий матрац забезпечує комфортний сон завдяки оптимальному балансу м'якості та пружності. Повсть часто використовують для запобігання тертя пружинного блоку об м'який наповнювач.

Щоб ваш сон був здоровим і комфортним, приділіть достатньо уваги вибору матраца. Визначтеся з важливими для вас критеріями, враховуйте вік і вагу, обирайте якісні матеріали - і ви знайдете свій ідеальний матрац.